Opis działań

Projekt polega na zorganizowaniu zajęć edukacyjnych i praktycznych dla dzieci i młodzieży uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 3 w Olsztynie. Czas trwania projektu to 4 miesiące, w ciągu których zostanie przeprowadzona akcja promocyjna, rekrutacja i odbędą się zajęcia, podczas których uczestnicy nabędą wiedzę z zakresu prawidłowego odżywiania, profilaktyki wad postawy oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz poznają znaczenie ćwiczeń ruchowych dla zdrowia człowieka.

Cele projektu zostaną osiągnięte przez następujące działania:

Zadanie nr 1 - Promocja i rekrutacja
W celu rozpowszechnienia realizacji projektu we wrześniu zostanie przeprowadzona akcja promocyjna, która polegać będzie na rozwieszeniu plakatów oraz poinformowaniu wszystkich nauczycieli, a także rodziców uczniów o realizowanym projekcie. Na spotkaniu z rodzicami każdy z nich będzie miał prawo do zgłoszenia przeciwwskazań do uczestnictwa w projekcie jego dziecka. W przypadku uczniów, których rodzice nie wyrażą takiej zgody, zostanie zorganizowana świetlica, której opiekunem będzie wolontariusz.
 Zadanie nr 2 – Spotkania edukacyjne – nadwaga
W ramach warsztatów odbędą się trzy spotkania dla każdej z klas.
  • Spotkanie I – Budowa piramidy żywieniowej
Zajęcia prowadzone przez pedagoga, podczas których nastąpi:
- zapoznanie beneficjentów z budową piramidy żywieniowej,
- zapoznanie z wartościami odżywczymi poszczególnych produktów,
- zdrowa dieta (odpowiednie proporcje produktów z poszczególnych poziomów
piramidy żywieniowej, wpływ witamin na funkcjonowanie organizmu).
Spotkanie dla jednej klasy będzie trwać 1h lekcyjną. Przewidziany został poczęstunek w postaci napojów i owoców.
  • Spotkanie II „Jedz owoce, witaminy, żeby kwitły ładne miny!”
Zajęcia prowadzone prze pedagoga, podczas których nastąpi:
-omówienie szkodliwości określonych produktów np. napojów gazowanych, fast foodów
-skutki niewłaściwego odżywiania i niewłaściwej obróbki produktów(smażenie, pieczenie itp.)
-opracowanie i przygotowanie przez uczestników ciekawych przepisów sałatek
-omówienie tematu jak należy zdrowo się odżywiać, aby zapewnić organizmowi dzienną dawkę witamin
-omówienie sposobów przechowywania produktów spożywczych
Do pomocy przy układaniu przepisów dzieci będą korzystać z różnych książek i czasopism kucharskich. Spotkanie będzie trwać 1h lekcyjną dla każdej klasy. Przewidziany został poczęstunek w postaci napojów i owoców.
  • Spotkanie III „Częste ćwiczenie – zdrowia polepszenie”
Zajęcia prowadzone prze pedagoga, podczas których nastąpi:
-przygotowanie, omówienie oraz zaprezentowanie zestawu ćwiczeń gimnastycznych mającego przyczynić się do kształtowania „dobrej formy”.

Wszystkie zajęcia i treści zajęć z dziećmi i młodzieżą będą przygotowane i opracowane w sposób łatwo dostępny dla każdej grupy wiekowej, a także zrozumiały i przyjemny.

Zadanie nr 3 Spotkania edukacyjne – wady postawy
W związku z tym, że wadom postawy nie da się zapobiegać inaczej jak tylko przez sport, dla każdej z klas zostaną zaproponowane dodatkowe zajęcia wychowania fizycznego, na których nauczyciel prowadzący będzie uczył dzieci jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia fizyczne, które poprawnie wpłyną na rozwój fizyczny dzieci, a także przekaże wiedzę na temat negatywnego wpływu wad postawy na życie młodego, a później także dorosłego człowieka.

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom można uniknąć rozwoju wad postawy takich jak lordoza, kifoza czy skolioza. Dla każdej klasy zaplanowane są po 1h lekcyjnej dodatkowych zajęć wychowania fizycznego, zatem w sumie przewidziano 25h zajęć. Ponadto na potrzeby zajęć zakupiony zostanie sprzęt sportowy w postaci piłek woreczków, hula-hop, skakanek i materacy – niezbędny do prowadzenia odpowiednich zajęć profilaktycznych. Dodatkowo dla każdej klasy zaplanowano wyjście na basen na 1 godzinę.

 

Zadanie nr 4 Spotkania edukacyjne – pierwsza pomoc przedmedyczna
W ramach kontynuowania promocji zdrowia każda klasa weźmie udział w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest to istotne ponieważ wpływa na zachowanie zdrowia fizycznego w zagrożeniu takiego zdrowia , a nawet życia. Zajęcia zostaną poprowadzone przez ratownika medycznego. Dla każdej klasy zostanie poprowadzonych po 5h lekcyjnych pierwszej pomocy przedmedycznej.
Mając jednak na uwadze etap rozwojowy dzieci zajęcia dotyczyć będą podstawowych czynności, takich jak:
  • wezwanie pomocy w sytuacjach zagrożenia,
  • sposoby opatrywania ran,
  • postępowanie w sytuacjach zagrożenia własnego życia.

Dzięki zajęciom z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej zwiększy się wiedza uczniów szkoły o udzielaniu pomocy w nagłych wypadkach zagrożenia zdrowia i życia. Zajęcia promują zdrowie osób bliskich lub napotkanych, którzy z powodu nie udzielenia odpowiedniej pomocy, mogą je utracić.

 

Zadanie nr 5Dni Zdrowia
Podsumowanie wszystkich działań nastąpi pod koniec grudnia.
Program imprezy zawiera propozycje różnorodnych form konkursów rekreacyjno-sportowych pozytywnie wpływających na rozwój fizyczny dzieci w wieku szkolnym. Konkursy odbywać się będą dla poszczególnych klas innego dnia (oddział przedszkolny - pierwszy dzień, klasy I-III - drugi dzień, klasy IV-VI - trzeci dzień).

Wszystkie działania podsumowujące trwać zatem będą 3 dni, w trakcie których uczniowie wezmą udział w trzech konkursach – dwóch klasowych i jednym indywidualnym.

Konkursy klasowe dotyczyć będą wiedzy o wadach postawy i nadwadze, także pomocy przedmedycznej oraz drugi – sprawności fizycznej. W konkursach klasowych udział wezmą całe klasy, które wystawią do zawodów 4-osobowe grupy. Reprezentacjom klas pomagać jednak będą mogli wszyscy członkowie danej klasy.


W konkursie indywidualnym udział będą mogli wziąć uczniowie, którzy zgłoszą swój udział koordynatorowi projektu odpowiednio wcześniej, jednak nie więcej niż 3 osoby z jednego oddziału. Konkurs indywidualny dotyczyć będzie wiedzy o nadwadze, wadach postawy i pomocy przedmedycznej. Pytania do konkursów częściowo zostaną ułożone przez uczestników projektu, co pozwoli im utrwalić wiedzę oraz wziąć czynny udział w realizacji projektu.


Dla zwycięzców przewidziano nagrody – 7 kompletów dla każdego poziomu edukacyjnego po jednym komplecie (w tym nagrody grupowe i nagrody indywidualne). Na każdym z konkursów dzieci będą miały zapewniony zdrowy poczęstunek – owoce i warzywa oraz napoje.


Zadanie nr 6 - Zarządzanie, monitoring i ewaluacja
W celu weryfikacji, czy działania w projekcie przebiegają zgodnie z planem zakładamy prowadzenie list obecności na zajęciach. Listy będą przeprowadzane przez wolontariuszy, po czym trafiały do koordynatora, który wszystkie listy posegreguje i zachowa. Każdy z uczestników będzie brany pod uwagę tylko raz w każdym z proponowanych zajęć. Koordynator w wyznaczonym sobie czasie przeprowadzi obliczenia, które zostaną wykorzystane do przygotowania sprawozdań oraz w razie problemów z zainteresowaniem i uczestnictwem uczniów w poszczególnych działaniach, przygotowania odpowiednich sprawozdań. Ponadto monitorowaniu osiąganych rezultatów posłużą przeprowadzone z wychowawcami klas, które wzięły udział w projekcie, ankiety ewaluacyjne. Nauczyciele zostaną zapytani jak oceniają postęp rozwoju swoich uczniów, wzrostu wiedzy na temat otyłości, wad postawy i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Ostatecznemu wyciągnięciu wniosków z realizowanego projektu posłużą dni zdrowia, w trakcie których uczestnicy wezmą udział w konkursach dotyczących wiedzy i umiejętności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, otyłości i wad postawy. Na podstawie protokołów stworzonych przez komisje konkursowe koordynator wyciągnie wnioski i spisze je w raporcie ewaluacyjnym. Wszystkie te czynności będą wykonywane wspólnie z przedstawicielem Partnera. Ma to na celu dokładne zbadanie wszystkich dokumentów monitorujących postępy projektu i dążenie do wyciągnięcia wszystkich wniosków.

Ciągłe prowadzenie monitoringu ma posłużyć również badaniu poziomu zainteresowania uczestników projektu. W przypadku gdy monitoring wykaże, że poziom zainteresowania spada (np. na podstawie mniejszej liczby uczestników poszczególnych działań z nieznanych przyczyn) podjęte zostaną działania naprawcze - koordynator sprawdzi co jest przyczyną absencji i odpowiednio zaproponuje działania - w tym rozmowy z prowadzącymi zajęciami zachęcające do podjęcia aktywnych metod nauczania, wykorzystanie wolontariuszy, którzy przeprowadzą spotkania z grami i zabawami aktywizującymi związanymi ze zdrowym stylem życia.

Ewaluacja w projekcie będzie prowadzona za pomocą wywiadów z uczniami prowadzonych przez wychowawców klas. Na koniec projektu przygotowany zostanie raport ewaluacyjny.